Dolina Karpia to atrakcyjny turystycznie i przyrodniczo obszar siedmiu gmin położonych w Zachodniej Małopolsce, w powiatach oświęcimskim oraz wadowickim. W jego skład wchodzą gminy: Brzeźnica, Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów, Spytkowice, Tomice i Zator. Dolina Karpia obejmuje teren historycznego zagłębia hodowli karpia i rozciąga się na setkach hektarów w dolinie Wisły i Skawy. Znajduje się w dogodnym położeniu komunikacyjnym – usytuowana jest na trasie pomiędzy ważnymi miastami regionu, w tym miastami wojewódzkimi: Katowicami i Krakowem, a także innymi miejscowościami chętnie odwiedzanymi przez turystów: Oświęcimiem, Wadowicami, Kalwarią Zebrzydowską czy Lanckoroną. Dolina Karpia jest idealnym miejscem wypoczynku nad kompleksami stawów rybnych, jak również doskonale nadaje się do uprawiania turystyki aktywnej, co umożliwia m.in. gęsto usiana sieć szlaków rowerowych. Stawy karpiowe to wymarzone miejsce dla miłośników przyrody, gdyż stanowią ostoję dla wielu gatunków flory i fauny, w tym również gatunków zagrożonych w skali krajowej i europejskiej. Występuje tu największe w Polsce lęgowisko ślepowrona, faunistycznego symbolu Doliny. Na części obszaru utworzono trzy ostoje Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.
Dolina Karpia to również obszar o wybitnych walorach kulturowych. Wędrując po Dolinie Karpia nie można pominąć zabytków Szlaku Architektury Drewnianej oraz Szlaku Zabytków Ziemi Oświęcimskiej. Atrakcją regionu jest również Energylandia – Rodzinny Park Rozrywki w Zatorze oraz Zatorland – Park Ruchomych Dinozaurów, Park Mitologiczny, Lunapark, Park Owadów, a także Park św. Mikołaja w Zatorze. Ważnym wydarzeniem jest Festiwal Doliny Karpia – cykl letnich imprez plenerowych, których inauguracją są Targi Turystyczne Doliny Karpia, podczas których można nabyć produkty lokalne, przede wszystkim znakomite dania rybne, przyrządzane w okolicy na więcej niż 150 sposobów! Walory smakowe karpia pochodzącego z Zatora cenione były już przez królów polskich w średniowieczu, dlatego też karp z tutejszych stawów nazywany jest królewskim. Oprócz produktów z karpia warto również zwrócić uwagę na inne produkty oznaczone znakiem marki lokalnej Dolina Karpia charakteryzujące się wysoką jakością, gwarancją pochodzenia i przyjaznością dla środowiska.
Dolina Karpia to obszar o wybitnych walorach przyrodniczych i kulturowych, stanowiący doskonałą destynację turystyczną. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – jest to idealne miejsce zarówno dla miłośników przyrody, amatorów turystyki aktywnej, jak również dla osób szukających ciszy i odpoczynku. Wybierając się do Doliny Karpia warto odwiedzić Ekomuzeum Doliny Karpia – sieć atrakcji w terenie prezentujących dziedzictwo przyrodnicze, kulturowe i historyczne Doliny Karpia pozwalających w wyjątkowy sposób zobaczyć, poznać i doświadczyć różnych wartości regionu. Więcej na www.ekomuzeumdolinykarpia.pl.
Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi miejscami w Dolinie Karpia, w szczególności obiektami i ofertami oznaczonymi marką lokalną Dolina Karpia. Znajdziecie je na www.dolinakarpia.eu.